Print

VELFAC på TV2

Klamphuggerne har i programmet sendt den 5. maj besøgt en familie, som har købt et helt nyt rækkehus i 2007. Allerede under opførelsen af huset opdager de nye ejere problemer med blandt andet vand, som pibler ned gennem dampspærren i loftet. Programmet forfølger eksempler på dårligt udført håndværk og i den forbindelse også kondens på et VELFAC vindue i et børneværelse.

Da VELFAC bliver bekendt med sagen, tager vi omgående kontakt til familien, som er meget interesseret i at få gennemført en tilbundsgående undersøgelse af vinduerne. Gennemgangen viser, at byggefirmaet ved en fejl har bestilt et topstyret vindue og modificeret det til et tophængt i netop det børneværelse, som har kondensproblemer. Det betyder, at byggefirmaet har fjernet pakninger og vandnæse. Konsekvensen heraf er, at vandet ikke bliver ledt væk fra overkarmen, og dermed siver ind i huset gennem en friskluftventil. VELFAC har efterfølgende udbedret byggefirmaets fejl, så vinduet nu fungerer efter hensigten.

Samtidig iværksætter VELFAC en indeklimaundersøgelse, der skal afdække årsagen til familiens kondensproblemer. Undersøgelsen gennemføres i marts 2011 og bliver foretaget af OBH-Gruppen, som er et rådgivende ingeniørfirma. Undersøgelsen gennemføres, mens familien lever en normal hverdag i boligen.

Undersøgelsen viser, at den relative luftfugtighed i boligen ligger væsentlig højere end beskrevet i programmet (helt op til 70% i nogle rum, mod bl.a. Astma-Allergi Danmarks anbefaling på 40-45%). Hovedkonklusionen er, at husets luftskifte ikke er tilstrækkeligt. Det er årsagen til, at der opleves store kondensproblemer.

Løsningen er at øge luftskiftet og OBH-Gruppen har givet familien nogle ret enkle anbefalinger til, hvordan det gøres. Familien vil det kommende år følge de anbefalinger, de har fået.

VELFAC vil kontakte familien i starten af 2012, for at følge op om de enkle anbefalinger OBH Gruppen har givet, har løst familiens problemer.

Læs hele rapporten fra OBH-Gruppen